مراقبت از مو

عوارض خوابیدن با موی خیس

عوارض خوابیدن با موی خیس

مراقبت از مو‌ها و حفظ سلامت آن‌ها نیازمند توجه به اصول خاصی است که به صورت مداوم باید به آن‌ها توجه شود. در کنار تاثیرات مخربی که آلودگی‌ هوا، تابش نور خورشید، تماس مواد شوینده مرغوب، تغذیه نا مناسب و مصرف برخی داروها بر روی سلامت موها دارند، رطوبت نیز در بسیاری از موارد به ایجاد آسیب‌های جدی در ساختار موها منجر خواهد شد. ممکن است بار‌ها بعد از حمام کردن و شستن موهای خود بدون این‌که به خشک کردن اصولی آن‌ها دقت کنید به دلیل خستگی زیاد و نداشتن انرژی کافی برای خشک کردن موها به تخت خواب رفته باشید. این در حالی است که خوابیدن با موهای خیس عوارض چشم گیری را به دنبال خواهد داشت.

این مقاله مخصوص کسانی است که به جای استحمام در طول روز ترجیح می دهند شب ها به حمام بروند. این گونه افراد در اکثر موارد غافل از اینکه بدانند خوابیدن با موهای خیس چه عوارضی دارد، این کار را انجام می دهند و با موی خیس به رختخواب می روند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید این مقاله را از دست ندهید؛ چرا که در این مقاله به عوارض خوابیدن با موی خیس می پردازیم.

بسیاری از افراد بر این باورند که حمام کردن قبل از خواب باعث می شود آرامش و خواب راحتی داشته باشند ولی همین افراد که چنین نظری دارند، از این نکته غافلند که مراقبت از مو و رسیدگی به امورات بعد از حمام چقدر سخت است. وقتی شب هنگام به حمام می رویم، خسته هستیم و بعد از حمام حال و حوصله رسیدگی و مراقبت از موهایمان را نداریم‌. اما با همین یک بار خوابیدن با موهای خیس خود را در معرض باکتری های مضر قرار می دهیم‌.

چنانچه خوابیدن با موهای خیس برای شما به عادت تبدیل شود، در دراز مدت نشانه صدمات جدی و چشمگیر آن را بر روی مو‌های خود مشاهده خواهید کرد. اما عوارض خوابیدن با موهای خیس چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را کاهش داد؟ در ادامه این مقاله دلایل ضرورت پرهیز از خوابیدن با موهای خیس را بررسی کرده و نکاتی را که به شما برای خشک کردن استاندارد مو‌ها کمک می‌کند عنوان خواهیم کرد.

عوارض خوابیدن با موی خیس

عوارض خوابیدن با موی خیس

در این قسمت به شما می گوییم که خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد پس با ما همراه باشید:

1.سرما خوردگی

احتمالا مادر یا مادر بزرگ شما هم، از شما می خواست با موی خیس بیرون نروید چون ممکن است سرما بخورید. اما نظرتان در مورد خوابیدن با موی خیس چیست؟ آیا خوابیدن با موی خیس می تواند موجب بروز سرماخوردگی شود؟

بله وقتی با موهای خیس می خوابید، این امکان وجود دارد. شاید فکر کنید این موضوع به خاطر رطوبت موهاست ولی این طور نیست. بلکه علت همان باکتری هایی است که به خاطر رطوبت در بالشتان جا خوش کرده و با تماس چشم، دهان و بینی باعث ایجاد عفونت های میکروبی و ویروسی می شوند‌.

2.سردرد، دیگر عارضه خوابیدن با موی خیس

یکی دیگر از تفکرات رایج در بین مردم این است که خوابیدن با موی خیس می تواند باعث بروز سردرد شود‌. آیا در این جمله حقیقتی نهفته است؟ طبق تحقیقات صورت گرفته توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا، قرارگرفتن موی خیس در معرض هوای سرد، می تواند یکی از عوامل ایجاد سردرد سینوسی به حساب بیاید. البته این تحقیقات نیازمند مطالعات بیشتری است.

اگر بخواهیم کمی دقیق تر این مسئله را برایتان توضیح دهیم باید بگوییم که درجه حرارت بدن در خواب افزایش پیدا می کند و بدن گرم و رطوبت سر ممکن است باعث بروز سردرد شود. وقتی موهایتان مرطوب است درجه حرارت سر با درجه حرارت بدن نمی تواند تطبیق یابد و در نصف شب دچار سردرد می شوید.

3.عفونت قارچی

خوابیدن با موهای خیس ریسک گسترش عفونت قارچی پوست سر را افزایش می دهد . به خاطر داشته باشید، قارچ هایی مانند مالاسزیا می تواند باعث ایجاد شوره و التهاب در پوست سر شوند؛ پس حتما با موهای خشک بخوابید. علاوه بر اینکه قارچ ها به طور طبیعی روی پوست سر وجود دارد، امکان وجود قارچ روی بالش هم بسیار زیاد است. بالش مرطوب هم محل مناسبی برای رشد این نوع قارچ هاست.

علاوه بر این که قارچ به طور طبیعی روی پوست سر وجود دارد، امکان وجود قارچ روی بالش هم خیلی بالاست. این نوع قارچ در محیط مرطوب رشد می کند و بالش خیس هم محیط مناسبی برای این رشد است.

4.شکسته شدن تار موها

هر رشته مو از شبکه پیچیده‌ای از پروتئین‌ها و سلول‌ها ساخته شده است. این شبکه استحکام و خاصیت ارتجاعی تارهای مو را تعیین می‌کند. موهای کاملا سالم در حالت مرطوب این قابلیت را دارند که تا ۳۰ درصد طول اولیه خود کشیده شوند بدون اینکه آسیب جدی یا شکستگی در آن‌ها ایجاد شود. اما موهایی که بر اثر رنگ و دکلره مستعد شکستن هستند، انعطاف‌پذیری بسیار کمتری دارند. هر تار مو به طور طبیعی توسط لایه‌ای از سلول‌های شکننده فلس مانند به نام کوتیکول محافظت می‌شود. کوتیکول حاوی انواع خاصی از اسیدهای چرب است که آن را آبگریز می‌کند، یا در صورت خیس شدن کمتر احتمال دارد آب را جذب کند. بعضی از محصولات شیمیایی مانند حالت‌دهنده‌های مو، اسیدهای چرب را از کوتیکول جدا کرده و اجازه می‌دهند آب بیشتری جذب آن شود. این شرایط باعث تورم تار مو و تضعیف ساختار کلی آن می‌شود. اینجاست که خوابیدن با موی خیس شرایط را بدتر می‌کند. در واقع اصطکاک اضافی ناشی از خوابیدن روی بالش با موهای خیس بعضی از تارهای مو را بیشتر از حدی که خاصیت ارتجاعی آن‌ها اجازه می‌دهد کشیده و منجر به شکستگی آن می‌شود.

5.آکنه

وقتی با موی خیس روی بالش می‌خوابید، مقداری از رطوبت موها توسط بالش جذب می‌شود. بالش مرطوب و گرم یک محیط ایده‌آل برای رشد انواع خاصی از باکتری‌ها را فراهم می‌کند. این شرایط به طور بالقوه خطر مشکلات پوستی مانند آکنه را افزایش می‌دهد. آکنه در واقع زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوست توسط چربی طبیعی بدن و سلول‌های مرده پوست مسدود می‌شود. البته گاهی اوقات آکنه به دلیل ژنتیک یا تغییرات در سطوح هورمونی که می‌تواند تولید چربی طبیعی بدن را افزایش دهد، پدیدار می‌شود. اگر باکتری در منافذ مسدود شده به دام افتد، می‌تواند سیستم ایمنی را تحریک کرده و باعث التهاب در آن ناحیه شود. انواع باکتری‌هایی که باعث آکنه می شوند به طور طبیعی در سطح پوست همه وجود دارند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند، مگر اینکه تحت شرایطی در منافذی به دام افتاده باشند. بالش خیس این شرایط را فراهم می‌کند. در واقع بالشی که مرطوب است، می‌تواند با ایجاد محیطی مرطوب یا چرب، آکنه را بدتر کرده و منجر به مسدود شدن منافذ پوست شود.

6.خشک شدن موها و ایجاد شوره سر

زمانی که بدون خشک کردن مو‌ها سر بر روی بالش می‌گذارید بخش قابل توجهی از چربی ضروری مو‌ها به بالش انتقال یافته و موهای شما این میزان از روغن مفید را از دست خواهد داد. کاهش چربی ضروری مو‌ها باعث خشک شدن و ایجاد شکنندگی در تار‌ها و ساقه‌های مو می‌شود.

زمانی که چربی ساقه‌های مو کاهش یابند باکتری‌هایی که در سطح پوست سر و تار‌های مو وجود دارند به ایجاد شوره سر سرعت می‌بخشند. تولید شوره نه تنها باعث بروز خارش و التهاب آزاردهنده می‌شود بلکه ظاهر نامطلوبی را به مو‌ها داده و از زیبایی مو می‌کاهد.

7.افزایش ریزش مو

موهای خیس شکنندگی و آسیب پذیری بیشتری دارند و به همین دلیل است که شانه زدن مو‌های خیس باعث افزایش ریزش موها خواهد شد. خشک شدن مو‌ها، وز شدن مو‌ها، گره، خوردن مو‌ها و بروز عفونت‌های قارچی و باکتریایی در کنار کشیده شدن تارهای مو در نتیجه اصطکاک با بالش به ریزش مو‌ها سرعت می‌دهند.

1.روغن نارگیل بزنید

شواهدی وجود دارد که استفاده از روغن نارگیل منجر به محافظت از مو در برابر شکستگی و خرد شدن خواهد شد. زمانی که موها خیس هستند، کوتیکول بر اثر جذب رطوبت متورم شده و به همین دلیل هم آمادگی بیشتری برای آسیب دیدن خواهد داشت. استفاده از روغن نارگیل باعث می‌شود، آب جذب شده توسط موها کمتر شود و به همین دلیل هم موهای شما با خیس شدن آسیب کمتری ببینند. دقت داشته باشید که اگر دچار اگزما هستید، این شیوه برایتان مناسب نخواهد بود و ممکن است منجر به بد شدن وضعیت شود.

2.از نرم کننده استفاده کنید

استفاده از نرم کننده مثل این است که موهایتان را مهر و موم کرده و اجازه شکستن و آسیب دیدن را به آن ندهید. همچنین با نرم کننده می‌توانید گره موهای خیس را راحت‌تر باز کنید و به موهایتان فشار اضافه وارد نکنید. اگر موهایتان دکلره شده نیاز به استفاده از نرم کننده یا ماسک مو در شما به مراتب بیشتر هم خواهد بود.

یکی از نرم کننده‌هایی که می‌توانید برای درمان موی آسیب دیده تهیه کنید نرم کننده زی برای موهای آسیب دیده و شکننده است؛ خصوصا اگر موهای شما به خاطر خیسی دچار شکستگی، نازک شدن و گره شده است

 3.روبالشی ابریشمی بخرید

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوابیدن روی بالش ابریشمی می‌تواند برای پوست و موی شما مفید واقع شود. ابریشم مانع از آسیب دیدن پوست و مو شده و آسیب کمتری را به موها وارد خواهد کرد. با وجود این هنوز مدارک کافی برای تایید صد درصدی این ادعا وجود ندارد، اما نمی‌توان هم انکار کرد که یک سطح لطیف و نرم مثل ابریشم قاعدتا آسیب کمتری را به موهای خیس یا حتی خشک شما می‌زند.

4.تا حد امکان موهایتان را خشک کنید

درست است که دوش گرفتن صبحگاهی با عجله برای رسیدن به کارهای روزانه همراه است و شب‌ها هم معمولا خستگی بعد از دوش گرفتن زیاد به نظر می‌رسد، اما اگر این امکان را دارید که دوش شبانه خود را چند دقیقه‌ای جلو بیندازید یا کوتاه‌تر کنید، این کار را انجام دهید و این چند دقیقه را به خشک کردن موهایتان اختصاص دهید. اگر هم واقعا امکان این کار را ندارید، برای اینکه خوابیدن با موی خیس و عوارض آن را تجربه نکنید، خوب است برای چند ثانیه هم که شده باد سشوار را روی موها بگیرید تا خیسی آن از بین رفته و حداقل نم‌دار باشد. این کار باعث کاهش فشار روی مو در حین خواب خواهد شد.

5.بستن یا بافتن مو‌ها

برای این که عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش داده و فرمی زیبا به موهای خود بدهید می‌توانید موهایتان را به صورت گوجه‌ای بالای سر ببندید یا آن‌ها را ببافید. البته این اقدامات نیز باید پس از گرفتن خیسی مو‌ها در حالی که مو‌ها مرطوب هستند انجام شود.

6.روسری بپوشید

برای اینکه اصطکاک بین مو‌ها و بالش به ریزش موها منجر نشود از روسری نخی یا ابریشمی در هنگام خواب استفاده کنید تا از عوارض خوابیدن با موی خیس کاسته شده و مو‌هایتان وز و بد حالت نشوند.

سخن پایانی

شاید در ظاهر به نظر نرسد که بالش مرطوب و خوابیدن با موی خیس می تواند چنین مشکلاتی را برای پوست و مو ایجاد کند ولی همانطور که با خواندن این مقاله متوجه شدید بالش مرطوب محیط مناسبی برای رشد باکتری ها است و این باکتری ها به پوست و موی شما آسیب می زنند، بنابراین برای جلوگیری از عوارض فوق در اثر خوابیدن با موی خیس نکات زیر را رعایت کنید:

  • حتی الامکان از حمام رفتن قبل از خواب خودداری کنید.
  • اگر قبل از خواب به حمام رفتید، چند ساعت بین حمام و خواب فاصله بیندازید تا موهایتان خشک شود.
  • اگر خسته هستید و خوابتان می آید، موهایتان را با حوله خشک کنید یا از سشوار استفاده کنید.
  • از روبالشی ابریشمی و ساتن استفاده کنید.
  • از روغن نارگیل کمک بگیرید.
  • از محصولات مراقبت از مو، مانند مرطوب کننده ها و ماسک مو استفاده کنید.
  • موهای خیس را روی هم جمع نکنید.
  • روسری سرتان کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *